Our Governors

The governing body of the school consists of 11 members.

Governors have considerable devolved responsibility for the management of the school and its staff. Their key responsibilities are to:

  • Ensure the quality of educational provision
  • Challenge and monitor the performance of the academy

In order to exercise their duties more effectively the governors have formed committees, which include some representatives from the school's staff. The governors have sought to define more clearly the extent to which they have delegated their authority to their committees and to the Headteacher in their roles and responsibilities document.


Terms of Office for the Local Governing Body

Name Type of Appointment Period of Office Ends
Mr J Alford Staff 20/11/2021
Mrs E Bakes Parent 23/05/2022
Mrs A Brider-Thomas Parent 20/11/2021
Mrs S Easdown Governor 23/05/2022
Mr L Hatwell Governor 20/11/2021
Mr P Kitson Governor (Trustee) 10/09/2022
Miss J Mead Head of School Ex Officio
Mrs K Mills Governor 06/02/2022
Keith Mogford Governor (Trustee) 31/08/2021
Mrs T Price Governor 31/08/2021
Mrs K Pugh Staff 07/12/2019